Miminko bolí bříško, kroutí se a převaluje. SPÁNEK MIMINKA JE PŘERUŠOVANÝ, NEUSTÁLE SE BUDÍ A PAK PLÁČE, protože je stále unavené. Spát by chtělo, má unavená očička, ale neustále ho něco ruší a budí se. Blinkání, popřípadě bojkot kojení a potom snaha být na prsu neustále (protože v bříšku to kručí a chrastí).
Miminka spinkají po krátkých intervalech a pláčou dost, to je pravda. Že je kojení po třech hodinách mýtus a že to ani po dvou nestačí, to vám řekne každá dobrá laktační poradkyně (kojení podle potřeb miminka je ideální a ne, nerozmazlíte ho tím). Velmi doporučuji si takovou LP najít a v případě větších potíží vše konzultovat s odborníky (lékaři). V tomto článku vám ale popíšu náš případ a to, co nám pomohlo a vím, že ve skupinkách, kam na facebooku chodím, je nás takových víc než dost. Je to asi takový novodobější jev a někdo by nás mohl označit za TRHLÉ BIOMATKY, ale my víme svoje 🙂
Rodiče vám neporadí, protože vy jste byli ta „nejhodnější“ a nejklidnější miminka?
Pediatrička prohlásí, že si musíte zvyknout, protože děti zkrátka pláčou…
Tohle některé rodiče mine a moc jim to přeju, ale pokud mezi ně nepatříte, čtěte dál.
Nikdy jsem nebyla pesimista a před narozením dítěte jsem si to představovala docela růžově. Miminko bude hodně spinkat, já si odpočinu a budu psát knížku a tvořit blog…
Moje představy ale brzy vzaly za své, protože miminko nejen že nespalo, ale už od porodnice se neustále budilo pláčem a po každém kojení blinklo, což ho spolu s prdíky pěkně trápilo. Pro představu toho spánku, přes den to bylo z počátku každou půl hodinu, kdy se probudil. Ve druhém měsíci spal tak tři krát po půl hodině a v noci byl každou hodinu vzhůru. Nejdelší spánek byl k ránu a to maximálně dvouhodinový a takhle to s drobnými obměnami trvalo asi měsíc, než něco konečeně začalo trochu pomáhat…
Přibíral hezky, hlad pokaždé neměl, plakal i přebalený, nakrmený a chovaný.
Na radu kamarádky jsme nejprve zkusili kapičky BabyCalm a BioGaiu. Přišel pak bojkot kojení, respektive musela jsem se pořádně snažit, abych malého nakojila. Kojila jsem každou chvíli, uspávala na prsu, nosila ho na tygříka, klokánkovaní také trochu pomáhalo.
Naučila jsem se několik technik, jak miminku ulevit od zácpy a pomáhala jsem mu, aby mohlo více spát. Nosila jsem v nosítku, používala nahřívací polštářek, masírovala bříško a tak dále. Konkrétní rady a tipy jsem popsala v e-booku Jak pomoci miminku s bolestí bříška.
Věřím, že jsme nejenom to, co jíme, ale také to, na co myslíme. A tak jsem nechtěla z počátku přikládat důležitost alergii, která mi přišla strašně neuchopitelná a její řešení velmi omezující. Snažila jsem se být v pohodě a nebláznit, vyhledávala a vymýšlela jsem si afirmace, které mi pomáhaly, ale s neustále ukřičeným miminkem nebylo snadné být v pohodě. Chtěla jsem mu konečně pomoci. Vlastně nemám ráda ty rady typu, že děti vše vycítí a když je mezi partnery napětí, zrdcadlí to. Mezi kým by sakra nebylo napětí, když jsme neslyšeli vlastního slova a absolutně jsme se nevyspali… Samozřejmě psychika je hodně důležitá a určitě ji do celku zahrnuji, ale není za ní zase úplně všechno…
Alergie na mléko? Tomu jsem z počátku nepřikládala váhu. Proč se také zabývat něčím, o čem se na internetu i od doktorky dozvíte, že je málo pravděpodobné? Pouhé 2-3% kojenců trpí ABKM – alergií na bílkovinu kravského mléka.
Že to není tak úplně pravda, to popíšu v následujícím článku, věnovanému právě ABKM. Rozhodně také netvrdím, že ji má každé ubrečené miminko. Nejdůležitější je, abyste věřila své intuici a našla sama, co pomáhá, na žádné dítě neexistuje návod, každé je jiné a vyžaduje trošku něco jiného.
Mnohým maminkám pomohou metody, které jsem popsala ve svém prvním e-booku Jak pomoci miminku s bolestí bříška. Dovolím si říct, že každá maminka si tam najde něco nového, co jí usnadní sžívání se s miminkem.
U nás to ale nestačilo, protože problém byl ve stravě (přes mateřské mléko se dostává k miminku stopové množství každé potraviny, kterou maminka sní). A nestačilo jen jíst staré pečivo a vyhýbat se nadýmavým potravinám, jak často radí v porodnicích nebo na internetu. Zjistili jsme, že u nás jde o alergii na bílkovinu kravského mléka ABKM a další potraviny. Té věnuji e-book Jak poznat a zvládnout ABKM.
BioGaia a Vigantol musely pryč. Probiotika zdravým miminkům pomohou, ale alergická miminka potřebují taková, která neobsahují bílkovinu kravského mléka. Vitamín D se také musí volit podle složení a u nás vadily z počátku i ryby (rybí tuk).
Moc vám přeju, aby vás to minulo, a budu nadále tvořit i jiné materiály a knížky, které budou pro všechny děti a jejich rodiče. Na chvíli jsem si ale dopřála odbočit, protože chci pomoci těm, kteří se s ABKM setkají poprvé.
Napište mi do mailu nebo na facebooku, co by vás zajímalo. Několik tematických týdnů budu věnovat příbuzným tématům i ve své skupince Tvůrčí mámy a zvídavé děti. I tvůrčí mámy totiž můžou mít děti s ABKM a recepty bez mléka, sóji, vajec a dalších alergenů teda rozhodně tvůrčí jsou 🙂
Přeji vám spokojená miminka a klidné noci,
Helen