Alergie na mléko u miminek?

Když čekáte miminko, vaše očekávání mohou být různá. Radost, obavy i strachy, to vše je vám nejspíš dobře známé.

Často se ženy připravují zejména na porod a shání výbavičku pro miminko. Po porodu však přicházejí nové starosti, ZJIŠTĚNÍ a překvapení.

Jedním z nich bylo v mém případě setkání s ABKM (alergií na bílkovinu kravského mléka). Nic moc jsem o ní nevěděla a to ani přes to, že ji měly dvě rodiny a další dvě děti v mém okolí. Bývá to tak, co se vás přímo netýká, to neřešíte. Proč taky… Mimo to, asi největší překvapení pro mne bylo, že NESTAČÍ VYŘADIT Z JÍDELNÍČKU JENOM MLÉKO.

Že se musí vyřadit všechna mléka (i kozí a jakékoliv další živočišné), to bych ještě chápala. Že musí kojící matka ZAHÁJIT tuto DIETU ve chvíli, kdy je podezření u kojence, to taky. Že musí důsledně hlídat i stopové množství MLÉČNÉ BÍLKOVINY a kaseinu, to jsem pochopila taky brzo. Ale to, že může dítě reagovat klidně na 15 různých potravin, včetně rýže, ovsa, kokosu nebo celeru, to jsem fakt koukala…

Z počátku to bylo opravdu těžké, ale časem jsem zjistila určité zákonitosti a našla jsem si potraviny, které dočasně nahradily „klasiku“.

Musela jsem se naučit vařit úplně jinak. Hodně mě motivovalo, že syn přestal blinkat po každém kojení, zlepšily se koliky, kroucení a nespavost atd. VŠECHNY SVÉ ZKUŠENOSTI JSEM SE ROZHODLA PŘEDAT DÁL ve formě, která je maximálně srozumitelná a stručná. Veliké množství informací, které jsem pročítala a srovnávala, jsou sepsány ve dvou e-boocích. Ten první se věnuje celkové spokojenosti miminka a je ZDARMA. Druhý se věnuje přímo ABKM a obsahuje mimo jiné i stravovací zápisník a seznamy potravin.

Když najednou nesmíte používat máslo, klasickou mouku a ani ořechy, nekoupíte si běžné těstoviny, pečivo, dokonce ani nic, v čem jsou vejce nebo mrkev a celer, je tu najednou OTÁZKA: „A co mám jako sakra jíst?“ To vše je tu v případě, že se rozhodnete kojit.

Plně respektuji, že ne každá maminka kojit může a jsou takové, kterým doktoři a okolí namluví, že je lepší takovému alergikovi dát rovnou speciální umělé mléko. Můj názor je na to takový, že je to škoda a ve většině případů by stačilo pohlídat stravu kojící matky. Ale chápu, že někdy je ekzém miminka tak akutní, že uděláte vše, co by mohlo rychle pomoci. Znám případy, kdy se i takto dítě z ABKM dostalo a to ještě dříve, než ten náš KOJENEC ❤️ Jenomže ve většině případů pak opět nastávají problémy ve chvíli, když začnete s prvními příkrmy.

V 18 měsících náš syn ještě nesměl mléko a sóju a vyhýbali jsme se také ovsu, po kterém hodně blinkal a taky jsme obezřetně přistupovali k nejsilnějším alergenům, nezkoušeli jsme arašídy, seznam, celer apod. Ekzém se mu objevoval jen na nohou a na bříšku tehdy, když jsem omylem udělala dietní chybu. U každého dítěte má ABKM trošku jiné projevy, ale vždy to začíná ve střevech (potížemi s trávením).

Pozdějive 22 měsících se podařilo zavést mléčné výrobky, syn v té době už lépe spinkal a bolení bříška doprovázené křikem, bylo jen občasné. Naopak jsem ale zjistila, že mu velice vadí kokos, hned po dvou dnech se začal projevovat vyrážkou, ložisky a vznikal ekzém. Není to zrovna obvyklý alergen, ale u nás se vyprofiloval asi tím, že jsme ho hodně dávali právě místo mléka. To se ale nemusí stát každému, kokos je určitě skvělá a zdravá alternativa pro mnohé alergiky.

Takže se to zdá už dost v pohodě, ale i tak by bylo skvělé, kdyby mohl jíst všechno. Zkrátka je trochu komplikace hlídat přítomnost kokosového oleje v sušenkách, každý koláč u babičky, stravu kdekoliv mimo domov.

KDYŽ ALERGIE U DÍTĚTE PŘETRVAJÍ a tělo vytváří množství protilátek, je to pak komplikací také ve školce a všude tam, kde má dítě jíst to, co ostatní. Pak velmi OBDIVUJI maminky, které chystají svačinky s ohledem na alergii nebo třeba histaminovou intoleranci.

Všechno DŮLEŽITÉ, co jsem o ABKM zjistila a také dvacet receptů bez mléka, sóji, vajec, lepku, kokosu a dalších alergenů, jsem sepsala do e-booku Jak poznat a zvládnout ABKM, který naleznete zde>>

Všem přeji, aby se jim alergie vyhýbaly, nebo alespoň jejich projevy slábly a miminka byla co nejspokojenější 🙂

Vaše Helen

Helena Štvánová
Výtvarnice, nekonvenční učitelka a máma. Podporuje další mámy, aby dětem dovedly ukázat cestu k výtvarným hrám a seberealizaci. Nyní se věnuje také novopečeným maminkám, hlavně těm, které se chtějí vzdělávat v oblasti alergií miminek. Zajímá vás můj příběh?>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.